artykuły newsy rss strona główna
strona główna
mapa strony
kanały RSS

Dla firm


Świadomość ryzyka w firmie. Nie przelicz się. Świadomość co złego może się zdarzyć jest mniej obciążająca niż niepewność co do możliwych zagrożeń.


Działalność nierejestrowa. Będzie można legalnie dorobić bez zakładania firmy. Konstytucja Biznesu, oprócz filaru ustrojowego, ma też wymiar bardzo praktyczny, który pozwoli zaoszczędzić drobnym przedsiębiorcom - mówiła w programie „Money. To się liczy” minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Jak wyjaśnia, chodzi o te osoby, które np. od czasu do czasu udzielają korepetycji albo co kilka dni idą na targi sprzedają pietruszkę.


Ostatni dzwonek na złożenie JPK. W poniedziałek mija ważny termin. Do końca poniedziałku, 26 marca należy złożyć Jednolity Plik Kontrolny. Ten obowiązek dotyczy małych, średnich i dużych firm oraz mikroprzedsiębiorców. Za spóźnienie grozi kara, dlatego warto pamiętać o terminie.


Ważny obowiązek, o którym prawie żaden przedsiębiorca nie wie. Termin mija 31 marca. Masz działalność gospodarczą, jeździsz służbowym samochodem, a słysząc o zeznaniu środowiskowym robisz ze zdziwienia wielkie oczy, bo nie masz pojęcia, w czym rzecz? Nie ty jeden. To jeden z tych obowiązków, o których przedsiębiorcy zwykle nie wiedzą. Tymczasem z końcem marca upływa termin przygotowania dokumentu!


Koniec z absurdalnym ZUS-em dla małych firm. Zmiany już od 2019 roku. Jesteśmy po spotkaniu z minister pracy i minister finansów, dotyczącym tak zwanego małego ZUS-u. Ma on być płacony w zależności od uzyskiwanych dochodów – mówi minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz w programie "Money. To się liczy".


Rynek pracy pracownika. Mocna pozycja firmy w rywalizacji o najlepszych. Zaledwie co piąty pracownik świadomie jest związany z firmą i widzi możliwość rozwoju zawodowego u aktualnego pracodawcy.


Uciążliwy wpis do KRS. Nawet pół roku trzeba czekać na rejestrację spółki czy izby handlowej. Sędziowie zajmujący się wpisami do KRS są tak przeciążeni obowiązkami, że na zwykłą rejestrację spółki w wielu miastach czeka się kwartał


Rząd szuka rozwiązania problemu zatorów płatniczych. Będą nowe zasady. W Polsce 120-dniowy termin płatności jest standardem, a nie wyłomem. Mimo że zgodnie z prawem może to być 60 dni z możliwością wydłużenia. Ale małe firmy boją się upominać o płatności u swoich dużych partnerów, bo mogą przez to stracić jedynego kontrahenta.


Nastroje małych firm najlepsze od ośmiu lat. Bank Pekao podzielił się wynikami badań. Po raz pierwszy od 8 lat w małych firmach dominowali optymiści - wynika z badania Banku Pekao. Ogólny Wskaźnik Koniunktury, główny miernik nastroju przedsiębiorców w realizowanym przez bank badaniu, przekroczył barierę stu punktów.


Wypychanie na "śmieciówki" znowu się zacznie. Pracownicy handlu dostaną gorsze warunki. Zamiast umowy o pracę umowa zlecenie. Taki los czeka niektórych pracowników handlu. Sklepy nie są jeszcze zamknięte w niedzielę, a pozycja pracowników w niektórych branżach. Eksperci twierdzą, że można się było tego spodziewać. Związkowcy, że to pokazuje, jak bardzo pracodawcy nie szanują ludzi.


Obniżka PIT dla małych firm z 19 do 15 proc. bez poparcia PiS. Projekt Kukiz'15 skazany na porażkę. Wcześniej z pomysłem wyrównania szans niedużych spółek kapitałowych i firm, które mają inną formę prawną, wystąpiła Nowoczesna, ale projekt przepadł.


Chcesz ulgę na start, uważaj na siebie. Niebezpieczna luka w "konstytucji biznesu". Brak składek oznacza bowiem także brak ochrony, jeśli przedsiębiorca ulegnie wypadkowi.


Skarbówka łaskawa dla mikrofirm. Błędy w JPK na razie bez kar. "Prosimy o weryfikację poprawności rozliczenia i złożenie odpowiedniej korekty pliku JPK_VAT". Wezwania o takiej treści dostają ci spośród najmniejszych przedsiębiorców, którzy w swoich ewidencjach VAT mają błędy. Skarbówka na razie cierpliwie czeka na składanie korekt i wstrzymuje się z wymierzaniem kar.


Rafał Brzoska wyciągnie pomocną dłoń do pracowników upadającej firmy? Zaskakująca odpowiedź prezesa. - Od kilku tygodni wiedzieliśmy o tych problemach i działamy - tak Rafał Brzoska, jeden z najbogatszych Polaków i twórca sukcesu InPost komentuje problemy firmy kurierskiej Delta Kurier. Kilka dni temu spółka zawiesiła działalność po 17 latach funkcjonowania. Zaskoczyła i pracowników, i klientów.


Prezydent podpisał Konstytucję Biznesu. Ułatwienia dla przedsiębiorców stają się faktem. Konstytucja dla Biznesu, czyli pakiet ustaw, który zakłada m.in. wejście w życie zasady "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone" została podpisana przez prezydenta. To oznacza m.in. domniemanie niewinności przedsiębiorcy czy przyjazną interpretację prawa.


Skarbówka skontroluje służbowe auta. Przedsiębiorcy nie kryją oburzenia. Fiskus chce po całej Polsce śledzić firmowe samochody. Ma to pomóc w walce z nadużyciami podatkowymi. – To absurdalny pomysł – mówią nam przedsiębiorcy.


Skarbówka łaskawszym okiem spojrzy na firmy. Konstytucja Biznesu podpisana. Po pierwsze: co nie jest zakazane, jest dozwolone. Po drugie: zostanie powołany rzecznik przedsiębiorców - to jedne z najważniejszych zmian, które wprowadza Konstytucja Biznesu. Mówiła o nich w programie "Money. To się liczy" minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.


Jednolity Plik Kontrolny. Przedsiębiorcy pytają, urzędnicy skarbówki odsyłają i mówią: nie wiemy. Mikroprzedsiębiorcy złożyli już 600 tys. Jednolitych Plików Podatkowych - dowiedział się money.pl. Okazuje się jednak, że nowy obowiązek nastręcza wielu kłopotów. Nie tylko podatnikom.


Składki na ZUS. Duże firmy mogą mieć problem z pracownikami. Duże firmy obawiają się odpływu pracowników po zniesieniu limitu składek ZUS. Jednakże większość z nich nie planuje wprowadzania zmian w sposobie zatrudniania najlepiej wykwalifikowanej kadry.


Anna Streżyńska szuka "mistrzów blockchain". Oferuje pracę dla klientów z całego świata. Anna Streżyńska, była minister cyfryzacji a obecnie szefowa firmy MC2 Solutions, szuka programistów. - Nie stoję nad głową, nie pilnuję, nie rozliczam z każdej godziny. Szukam zarówno samodzielnych mistrzów w tym fachu i osób do przyuczenia - tłumaczy money.pl. Jej współpracownicy będą za to programować dla klientów z Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malezji, Hiszpanii i Niemiec.



| Nowości | Promocje | Informacje | Giełda | Pieniądze | Banki | Fundusze | Emerytury | Podatki | Ubezpieczenia | Poradniki Money.pl | Raporty Money.pl | Komunikaty ze spółek | Motoryzacja | Dla firm | Prawo | Nieruchomości | Manager | Lifestyle | Strategie | Portfel | Hi-Tech |
Informacje finansowe:
Konta bankowe:
Porównamy dla Ciebie promocje w 20 bankach